Čo je to ekologická kozmetika?

Aby sme ako ľudstvo zmiernili dopad znečistenia na prírodu a zaistili priaznivé podmienky pre budúce generácie, zvyšujeme tlak na trvalo udržateľný rozvoj. Takže taký rozvoj, ktorý znižuje negatívne vplyvy vývoja ľudstva na životné prostredie a podporuje tak jeho stabilitu. Ten sa silno premietol i do kozmetického priemyslu. Či už ide o znižovanie emisií, uprednostňovanie obnoviteľných zdrojov, zníženie plýtvania alebo aj recykláciu. Plast, ktorý je bežnou súčasťou väčšiny kozmetických produktov, sa stal strašiakom č. 1. Mnoho výrobných firiem si preto zaviedlo, že sa ekológia stane súčasťou ich značky a pokúsia sa zmierniť znečisťovanie našej planéty. Niektoré značky, ako napríklad Thalgo alebo Interparfums, investujú i do neziskových organizácií, ktoré čistia oceány od plastov (napr. The Seacleaners).

 

Na obaloch záleží

Tradičným spôsobom zníženia plastového znečistenia je recyklácia. Recyklovateľný obal sa stáva štandardom, ktorý by mal byť súčasťou každého balenia kozmetických výrobkov. To, že sa obaly do procesu recyklácie dostanú, záleží na vás, ktorí ich vytriedite do správneho kontajneru. Bohužiaľ 91 % všetkého vyrobeného plastu nikdy nebolo recyklovaného. Preto sa v poslednej dobe stále častejšie objavujú nové varianty obalov, ktoré úplne nahradzujú tradičný plast. Hovorí sa im bioplasty.

Bioplasty sa najčastejšie vyrábajú z kukurice alebo cukrovej trstiny. Ich štruktúra je pritom veľmi podobná klasickému plastu. Niektoré bioplasty sú dokonca úplne rozložiteľné v prírode, iné majú zase nespornú výhodu v tom, že sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov. Napríklad cukrová trstina počas svojho rastu významne pohlcuje CO2 vo vzduchu. Nezabudnite i bioplast vytriediť do žltých kontajnerov.

Visign Nature

 

kosmetika Thalgo

 

Jeden alebo žiadny obal? 

Veľkú obľubu si získali tzv. bezobalové produkty. Sprchové gély, šampóny, alebo dokonca odličovacie mydla, ktoré je teraz možné zakúpiť v podobe tuhého produktu, ktorý nepotrebuje žiadny pevný obal. Jedná sa o veľmi praktické riešenie ľahké na prepravu a navyše, oproti klasickým tekutým produktom, i dlhšie vydržia. 

Pokiaľ dávate prednosť tekutej konzistencii, vyberte si produkty, ktoré je možné dopĺňať. Fľaštičky naplníte, buď priamo v predajniach zo špeciálnych zásobníkov, alebo si môžete kúpiť jeden plnohodnotný produkt a potom dokupovať iba náhradné náplne. V Sensualité tak viete zakúpiť, ako telovú kozmetiku, tak i pleťovú. Ušetríte tým peniaze i prírodu. 

 

Ochrana prírody, ochrana zdravia

Koncentrácia plastov v oceánoch, ale aj inde v prírode, veľmi negatívne pôsobí i na zdravie človeka. Tzv. mikroplasty sa stávajú súčasťou nášho každodenného života. Skrz potravinový reťazec môžu skončiť až u nás na stole. Prvýkrát v histórii boli mikroplasty nájdené i v pitnej vode. Je preto nevyhnutne dôležité znižovať ich koncentráciu, aby znečistenie neprekročilo únosnú hranicu a malo čo najmenší dopad na súčasnú, ale i na budúcu generáciu. Práve preto môžete nájsť veľa značiek, ktoré označujú svoje výrobky ako ocean friendly.

I malá zmena môže mať veľký dopad

Dnes už existuje naozaj veľa značiek, ktoré sa zaviazali k ekologicky šetrnému chovaniu. Netestujú na zvieratách, volia prírodné produkty a nepoužívajú škodlivé odbúrateľné toxické zložky. 

Pokiaľ sa rozhodnete zamieriť na firmy cieliace na udržateľnosť a ekológiu, prispejete tým k ochrane našej planéty s minimálnym úsilím. Takže i malá zmena, môže mať veľký dopad!

Naif